İstikamet Üzere/Sabır Tatlı Bir Meyvedir

Saatin akrep ve yelkovanı hızlanmış gibiydi. Vakit iftar vaktine yaklaşıyordu. Sanki tüm sebepler imtihan dünyasını gösteriyor ama onu görecek gözün sahibi kalp ibresiyle oynaması gerekiyordur.
Trafikte sıkışmış halde, gidilecek yere vakti saatinde gidememenin sıkıntısı vardır adamın içinde. Adamın içinde bir de kalbi vardır ama kalbi içinde adamın ruhu kaybolmuş, maddiyat havuzunda yüzüyordur.
Üstüne üstük bir de adamın karısı ve çocuğu yanındadır. İstikamet öncesi karısını ve çocuğunu başka yere bırakacaktır. Tüm yollar kapanmış, engel üstüne engel, çocuğun acıkıp kıvranması başka bir engel, açlık en büyük engel ağızlar kupkuru. Kapanması gereken tek şey aslında bu durumda ağız olması gerekirken dedim ya kalbin içindeki ruh kaybolmuştur, göze görünen tek şey engeldir, fakat adam farkında değildir, ağız her daim açıktır.
Neyse ki adam karısını taksiye bindirir istikamet üzere tekrar yola koyulur.
***
Aslında, Allah Teala, her bela ve musibeti, neticesi itibariyle mü’min kulları için bir rahmet vesilesi ve arınma vasıtası kılmıştır. Elverir ki, insan zahiren çirkin yüzlü hadiseler karşısında kadere taş atmasın ve Cenab-ı Hak’tan şikayetçi olmasın. Nitekim, Kur’an-ı Kerim’de “Andolsun ki, sizi biraz korku, biraz açlık ya da mallardan, canlardan ve mahsullerden yana eksiklikle imtihan ederiz. Sabredenleri müjdele! Sabırlılar o kimselerdir ki başlarına bir musibet geldiğinde, Biz Allah’a aidiz ve vakti geldiğinde elbette O’na döneceğiz’ derler.” buyrulmaktadır.

Reklamlar

Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s