Verimli Bir Yaz Tatili…

    ÇOCUKLAR İÇİN VERİMLİ BİR TATİL NASIL OLMALI?

Sosyal medyada dolaşan KARNE GÜNÜ ​karikatürlerini çoğunuz görmüşsünüzdür. Tatile çıkan öğrenci, öğretmen ve veli gruplarının durumlarını mizahi bir şekilde anlatıldığı o karikatürlere şimdilerin “caps” lerine her birerlerimiz kahkahalarla gülmüşüzdür. Peki, gerçekten öğrenci ve öğretmenlerin sevinç çığlıkları atıp velilerin karalar bağladığı bir dönem midir yaz tatili? Yoksa çok verimli değerlendirilmesi gereken, yıl boyunca öğrenilenlerin özümseneceği, uygulamaya geçilmesi gereken altın değerinde bir zaman mıdır?

Eğitim işi sadece yılın yaklaşık 180 günü dört duvar içinde öğretmene yüklenen bir görev bir misyon elbette değildir. Anne babalara düşen yaz tatilini çocukların yetişmesi, gelişmesi için en güzel şekilde planlamak. Peki neler yapmalıyız çocuklar adına verimli bir yaz tatili için?

1. Yıl boyunca öğrenilenlerin unutulmaması için bir yayın evinden temin edilen “YAZ TATİLİ KİTABI” muhakkak bitirmek. Bir yıl boyunca öğrenilenlerin pekiştirilmesi, tekrar edilmesi bir üst sınıf için fayda sağlayacaktır. Zira eğitim sistemimiz “YAPILANDIRMACI” bir sistem üzerine kurulmuş, bir önceki yıldan öğrenilenlerin üzerine yenilerini sağlıklı bir şekilde inşa etmek için.

2. KİTAP OKUMAK: Her akşam az dahi olsa ailece kitap okumalıyız. (Sosyal medyadan okuduklarımız sayılmıyor.-) ) Kitap okuyan anne baba çocukları için mükemmel bir modeldir. Kitap seçimini anne babanın yapmasından ziyade beraber gidilen bir kitapçıdan çocuğun kendi yapması, çocuğun kitabı sahiplenmesi adına daha etkili olacaktır.

Reklamlar

Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s